۱۳۹۸/۱۲/۰۱

برگزاری رویداد ملی مدیریت پسماند و محیط زیست در مازندران

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۱۴

استاندار مازندران گفت: رویداد ملی مدیریت پسماند و محیط زیست در مازندران با حضور شرکت‌های دانش بنیان کشور برگزار می‌شود.

احمد حسین زادگان استاندار مازندران با اشاره به جلسه استانداران شمالی کشور با وزیر کشور با عنوان ایجاد تاسیسات منطقه‌ای تبدیل پسماند به مواد و انرژی گفت: همه ابزار‌های تبدیل پسماند به مواد و انرژی در کشور وجود دارد و قرار است کیفیت اجرا را در اولویت کار قرار دهیم.

نماینده عالی دولت در مازندران با بیان اینکه وزارت کشور منابع مالی، ایجاد تاسیسات منطقه‌ای تبدیل پسماند به مواد و انرژی در استان‌های شمالی را از محل عوارض تولید کالا‌های آلاینده و وارداتی برای تسریع در ساماندهی پسماند در نظر گرفته است، افزود: شرکت‌های دانش بنیان، پسماند استان‌های شمالی را به انرژی و مواد تبدیل می‌کنند.

استاندار مازندران گفت: در کشور و در استان‌های شمالی مشکلات پسماند وجود دارد، بنابراین رئیس جمهور و وزیر کشور این موضوع را مورد توجه قرار دادند و هیات دولت نیز طرحی را با هدف استفاده از ظرفیت پسماند‌ها تصویب کرد.

حسین زادگان با بیان اینکه منابع مالی این طرح از محل عوارض واردات کالا‌های خارجی تامین می‌شود، افزود: از دیگر موارد مطرح شده در این نشست، موضوع استفاده از تجربیات موفق کشور توسعه یافته برای کاهش زباله از طریق تفکیک از مبدا بود.

وی گفت: وقتی که پسماند از مبدا تفکیک شود وزن و حجم زباله کاهش پیدا می‌کند که این خود یک مزیت است، بخش دیگر که قبلاً کمتر شاهد اجرای آن بودیم استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان است، این شرکت‌ها جوان، خلاق و دارای نوآوری هستند.

استاندار مازندران افزود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این بخش مطالعات خوبی انجام داده است و از طرفی شرکت‌های موفقی نیز در این حوزه وجود دارد.

حسین زادگان با بیان اینکه در آینده نزدیک از استارت آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان برای ورود به این روند دعوت خواهیم کرد، گفت: با استفاده از آخرین یافته‌های علمی آن‌ها و روش‌هایی که می‌تواند فرآیند حل معضل زباله را تسریع بخشند بهره گیری خواهد شد.

وی افزود: برای عملیاتی شدن بحث ایجاد تاسیسات منطقه‌ای تبدیل پسماند به مواد و انرژی بیشترین نیاز ما به منابع مالی بود که معرفی این منابع دستور مستقیم وزیر کشور را می‌طلبید، که این امر در جلسه رحمانی فضلی محقق شد.

استاندار مازندران با بیان اینکه در استان‌هایی که سطح آب بالا نیست کمتر معضل پسماند نمود و ظهور دارد، گفت: در استان‌های شمالی با توجه به رطوبت و بالا بودن سطح آب ضرورت سامان بخشیدن به مشکلات پسماندی احساس شد و دولت محترم این موضوع را در اولویت قرار داد.

حسین زادگان افزود: به همین دلیل وزیر کشور با ورود به این مساله، آیین نامه اجرایی عوارض از تولید کالا‌های آلاینده و وارداتی را به عنوان منابع مالی این طرح در نظر گرفت.

وی با بیان اینکه فرآیند اجرایی تبدیل پسماند به مواد و انرژی دچار وقفه شده بود، گفت: در جلسه دیروز با وزیر کشور تسریع در آیین نامه وزارت کشور با محوریت بررسی موضوع تفکیک زباله از مبدا و و اقتصادی کردن طرح‌های زباله سوز و پسماند در استان‌های شمالی نیز مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد از شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان استفاده شود.

وی افزود: با استفاده از آخرین یافته‌های علمی شرکت‌های دانش بنیان می‌توان، فرآیند حل معضل زباله را تسریع بخشید.