۱۳۹۹/۰۳/۱۱

ممنوعیت استفاده از وسایل گرمایشی غیراستاندارد

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۸/۱۹

مدیرعامل شرکت گاز مازندران گفت: استفاده از وسایل گازسوز غیراستاندارد و کنترل نشده برای مردم و مسافران ممنوع است.

احمدپور مدیرعامل شرکت گاز مازندران با بیان اینکه اصولا در ابتدای فصل سرما شاهد حوادث تلخ ناشی از مسمویت با گاز هستیم، گفت: فرهنگ سازی بین مردم باید نهادینه شود تا کمتر شاهد بروز این حوادث باشیم.
وی افزود: مسافرانی که به مازندران می‌آیند و در منازل از وسایل گرمایشی غیراستاندارد استفاده می‌کنند،در معرض خطر گازگرفتگی و تبعات ناشی از آن مانند آتش سوزی قرار دارند.
احمدپور با بیان اینکه ۱۱ مورد فوتی در ۶ ماهه امسال ناشی از آتش سوزی رخ داده است، گفت: دو مورد فوتی ناشی از گاز گرفتگی امسال تاکنون در مازندران ثبت شد.
مدیرعامل شرکت گاز مازندران افزود: مردم به شیلنگ‌های گاز و بستر آن باید توجه کنند و همه شیلنگ‌های وسایل گازسوز با کف صابون باید آزمایش شود.
وی گفت: باز بودن مسیر دودکش‌ها و آزمایش شعله در مسیر دودکش بسیار ضروری است.
احمدپور با بیان اینکه مردم آبگرمکن‌ها را در فضا‌های کمتر از ۶۰ متر نباید نصب نکنند، افزود: برخی مواقع افراد بخاری‌ها بدون دودکش استفاده می‌کنند که اصلا توصیه نمی‌شود و خطرات جبران ناپذیری را به بار می‌آورد.
مدیرعامل شرکت گاز مازندران گفت: دقت نکردن در نصب صحیح وسایل گاز سوز، توجه نداشتن به باز بودن مسیر دودکش، نداشتن کلاهک H شکل دودکش، استفاده از وسایل گرمایشی غیر استاندارد، دقت نکردن در استفاده از تهویه مناسب هوا و کمبود اکسیژن مورد نیاز وسایل گاز سوز با بستن کلیه منافذ در ساختمان‌های بدون سیستم گرمایش مرکزی، استفاده از وسایل غیر گرمایشی نظیر اجاق گاز و پلوپز برای گرمایش و استفاده نکردن از شیلنگ و بست استاندارد از مهمترین عوامل بروز حوادث مربوط به گاز است.
وی از مشترکان گاز طبیعی در استان خواست قبل از راه اندازی وسیله گاز سوز، پس از حصول اطمینان از باز بودن مسیر دودکش و وجود کلاهک H شکل، با استفاده از شیلنگ و بست استاندارد اقدام به اتصال بخاری استاندارد، به شیر گاز کنند و محل‌های اتصال به شیر و نیز وسیله گازسوز را برای اطمینان از عدم نشت گاز، با کف صابون امتحان کنند.