جمع‌آوری پرحاشیه یک بنر توسط فرماندار سوادکوه‌شمالی/اوج گرفتن تنش‌ها برای تغییر فرماندار/از قرائت بیانیه در نماز جمعه تا ادامه مخالفت‌ها علیه منصوریان
به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه‌شمالی، اصطلاح «آتش به اختیار» توسط مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان بیان شد و در عید سعید فطر هم ابعاد مختلف آن توسط ایشان بیان شد.

* گسترش گفتمان انقلابی در اصطلاح «آتش به اختیار»

آتش به اختیار، آتش به احتیاط، آتش‌بس از اصطلاحات نظامی است که ورود آن به موضوع‌های فرهنگی به‌دلیل اولویت این حوزه در دیدگاه‌های مقام معظم رهبری است و این فرمان برای «افسران جنگ نرم» و نخبگان برای فعالیت‌های فرهنگی تمیز، خود‌جوش مردمی و به‌دور از قانون‌شکنی صادر شده است.

هنگامی که مرکز فرماندهی به هر دلیل دچار اختلال شود، افسران خط با شناختی که از منطقه و اولویت‌ها دارند، با مدیریت خود فرماندهی می‌کنند تا به اهداف دست یابند و در عرصه فرهنگی هم افسران جنگ‌نرم و نه سربازان، با اولویت‌بندی اصول و فروع و شناخت دوست و دشمن و خودی و غیر‌خودی، برای گسترش گفتمان انقلابی تلاش می‌کنند.

هر‌ چند باید پذیرفت که دیدگاه «آتش به اختیار» نوعی اعلام ضعف مفرط به عملکرد مسؤولان فرهنگی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی اقدام به صدور مجوز آن کردند ولی تأکید بر قانون‌مندی و محدود‌ بودن در عرصه فرهنگی نیز از چارچوب‌های اصلی آن است که اقدامات مختلف فرهنگی را می‌توان اجرایی کرد و اجرای آن با همراهی مسؤولانی همراه می‌شود که دست‌کم برای افزایش گزارش‌کار خود به آن نیازمندند.

تبیین و روشنگری حقایق، تربیت کادر‌های شایسته، حفظ و تقویت شعار‌های اصیل انقلاب اسلامی، ژرف‌نگری آرمان‌های انقلاب اسلامی و اطلاع‌رسانی و تبلیغ آن، تدوین تجربه‌های متراکم انقلاب اسلامی با کار علمی و عملی، نمایاندن گفتمان انقلاب اسلامی با رویکرد تأثیر‌گذاری در سطوح جامعه، اولویت قانون، اولویت‌بندی توانمندی‌ها و مشکلات در عرصه فرهنگ، شناخت کامل و همه‌جانبه محیط با افق دراز‌مدت، شناخت دوست و دشمن و جدایی دوستان با درجات مختلف از دشمنان و نفوذی‌ها و استفاده بهینه از همه ظرفیت‌های موجود را می‌توان بخشی از کلید‌واژه‌های «آتش به اختیار» فرهنگی ذکر کرد.

* دردسر‌های نصب و جمع‌آوری یک بنر 7 متری

نصب بنر تقدیر از مسؤولان شهرستان سوادکوه‌شمالی شامل امام جمعه، دادستان، فرمانده انتظامی و فرمانده ناحیه مقاومت بسیج برای «مقابله با اردوهای مختلط، بد‌حجابی، تلاش برای ترویج شعائر اسلامی و حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر» توصیف شد و جمع‌آوری یکی از این بنر‌های هفت متری توسط فرمانداری در جنب ساختمان این اداره باعث ایجاد تنش سیاسی و درد‌سرهایی شده که فرماندار هم درباره این موضوع دیدگاه خود را بیان کرده است.

* انکار وجود اردو‌های مختلط توسط فرماندار

دبیر ستاد یاد‌واره شهدای کلیج‌خیل با اشاره به اینکه بنری با محتوای تقدیر از امام جمعه، دادستان، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج و فرمانده نیروی انتظامی سوادکوه‌شمالی به‌دلیل تلاش برای جلوگیری از اردو‌های مختلط و فعالیت‌های فرهنگی در سطح شهرستان نصب شد، گفت: چهار بنر در سطح شهر شیر‌گاه نصب شد که فرماندار سوادکوه‌شمالی اقدام به کندن یکی از آن بنر‌ها در کنار بیلبورد فرمانداری کرده است.

مجید تقی‌زاده به اعتراض برخی از مردم از اقدام فرمانداری سوادکوه‌شمالی در کندن بنر تقدیر از فعالیت‌های فرهنگی و دینی اشاره کرد و افزود: نامی از فرماندار در بنر ذکر نشده‌ بود.

وی با اشاره به اینکه فرماندار سوادکوه‌شمالی در جمع مردم و در جلسه با برخی از پیگیری‌کنندگان موضوع به دلایل خود اشاره کرد، ادامه داد: فرماندار سوادکوه‌شمالی منکر وجود اردو‌های مختلط و یا ولنگاری‌های اخلاقی در سطح شهرستان است و شنیدم در جلسه با برخی از پیگیری‌کنندگان درباره «آتش به اختیار» نظرات نا‌مناسبی ارائه کرده است.

* جلوگیری از حضور فرماندار در فرمانداری

یکی از پیگیری‌کنندگان موضوع جمع‌آوری بنر‌ در کنار ساختمان فرمانداری در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به اینکه وجود اردو‌های مختلط، حضور برخی گردشگران با لباس‌های نامناسب و بدون رو‌سری و وضع نامناسب فرهنگی و دینی در پارک‌ها باعث نگرانی مردم متدین و ولایت‌مدار شیر‌گاه شد، بیان کرد: برخی از مسؤولان شهرستان اقداماتی در مواجهه با ناهنجاری‌های فرهنگی انجام دادند که توسط مردم مورد تقدیر قرار گرفتند.

غلام‌رضا آور با بیان اینکه بنر نصب‌شده در جنب فرمانداری شهرستان سوادکوه‌شمالی با تأکید فرماندار و توسط یکی از کارمندان فرمانداری جمع‌آوری شده است، افزود: پیگیری‌های مختلفی برای این موضوع انجام شد و به همراه سه نفر از فعالان اجتماعی و فرهنگی شهرستان به دیدار فرماندار رفتیم که با برخورد تند و خشن وی مواجه شدیم.

فعال فرهنگی و اجتماعی سوادکوه‌شمالی با اشاره به اینکه از فرماندار تقاضای پس‌دادن بنر را داشتیم و نظر ما آن بود که در صورت نارضایتی از محل نصب بنر، دستور جابه‌جایی آن صادر می‌شد، خاطر‌نشان کرد: هدف از نصب بنر در جنب فرمانداری به‌منظور آگاهی فرماندار از موضوع و تقدیر از مسؤولان مرتبط در موضوع بود و فرماندار شهرستان اقدام ما را به‌دلیل شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری و دستور از افراد خاص دانست.

آور یادآور شد: هنگامی که در پاسخ به حرف فرماندار مبنی بر نبود بی‎حجابی و ناهنجاری‌ها در سطح شهرستان، گفتیم که حضور شما از صبح تا شب در فرمانداری و عدم اطلاع از وضعیت شهر باعث ارائه چنین نظریه‌ای می‌شود، فرماندار با عصبانیت بر میز و تلفن‌ خود کوبید.

وی با بیان اینکه ما نماینده حدود 80 نفر بودیم که معترضان را دعوت به آرامش کردیم و با توجه به مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری و حضور میهمانان خارجی ادامه اعتراض‌ها را به زمان بعد از آن موکول کردیم و برخی از افراد هم از استانداری پیگیری موضوع شدند، اظهار کرد: ما به شیوه سابق بنر‌های مختلف را در سطح شهر‌ها و روستا‌ها نصب می‌کردیم و تاکنون اجازه از جایی لازم نبود.

آور به قرائت قطع‌نامه 5 ماده‌ای در نماز جمعه درباره موضوع بنر‌های تقدیر و تعیین فرصت برای موضوع و حق پیگیری از شکایت خصوصی درباره برخی از اظهارات وی اشاره کرد و گفت: در صورت عدم اجرایی‌ شدن درخواست‌های معترضان، اجازه ورود فرماندار به فرمانداری سوادکوه‌شمالی را نمی‌دهیم.

* اقدامات عملی در سوادکوه‌شمالی  به زمان بعد از مراسم تحلیف

فعال رسانه‌ای و فرهنگی دیگری در شهرستان سوادکوه‌شمالی نیز در گفت‌وگو با فارس با اشاره اینکه اطلاع‌رسانی به فرماندار درباره تقدیر از فعالیت‌های فرهنگی انجام‌شده توسط برخی از مسؤولان از اهداف نصب بنر در جنب فرمانداری بود، گفت: فرماندار سوادکوه‌شمالی می‌توانست دستور جابه‌جایی بنر را صادر کند ولی با حضور خود و توسط کارمند فرمانداری، بنر مورد‌نظر جمع‌آوری شده است.

شیرزاد نبوی به پیگیری برخی از متدینان و نیز حضور 13 نفر از بانوان فعال سیاسی و اجتماعی با حضور در دفتر فرماندار درباره اقدام فرمانداری سوادکوه‌شمالی برای جمع‌آوری بنر اشاره کرد و افزود: پرخاشگری، زیر‌سؤال‌بردن اصطلاح «آتش به اختیار» و اتهام شخصی به برخی از افراد توسط فرماندار شهرستان انجام شد و صوت این موارد هم موجود است.

وی به قرائت قطع‌نامه در نماز جمعه این هفته شهرستان سوادکوه‌شمالی اشاره کرد و گفت: با وساطت انجام‌شده و حساسیت زمان به‌دلیل حضور مهمانان خارجی در مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری اقدامات عملی به زمان بعد از مراسم تحلیف موکول شد و مردم به صورت یک‌صدا پیگیر موضوع هستند و طیف همگرای فرماندار شهرستان هم با این اقدام فرماندار به صورت ضمنی مخالفت و یا سکوت کردند.

* پیام سیاسی نصب بنر تقدیر در سوادکوه‌شمالی

فرماندار سوادکوه‌شمالی نیز در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به اینکه طبق قانون، محتوای بنر‌های اطلاع‌رسانی باید به تأیید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برسد تا توسط مراکز مرتبط در تابلو‌های فرهنگی نصب شود و یا در خیابان‌ها و کوچه‌ها هم توسط شهرداری با تأیید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شود، گفت: در زیر بنر از عنوان «جمعی از مردم» استفاده شد که صاحب بنر هم نا‌معلوم است.

محمد‌رضا منصوریان به برگزاری جلسه‌ای با حضور امام‌جمعه، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج، فرمانده انتظامی و دادستان شهرستان سوادکوه‌شمالی و بدون حضور فرماندار در منطقه لفور اشاره کرد و افزود: موضوع‌های مختلف بهداشتی، زیست‌محیطی، ترافیکی و فرهنگی در این جلسه هم بررسی شد و بعد از آن جلسه هم در دیدار با امام جمعه و یا در جلسه شورای تأمین درباره شرایط موضوع هم صحبت شده است.

وی با بیان اینکه جلسه در منطقه لفور به صورت منطقه‌ای برگزار شد و مصوبه‌ رسمی مانند شورای فرهنگ عمومی و یا جلسات شهرستانی برای پیگیری نداشت به نصب بنر تقدیر از مسؤولان حاضر در جلسه منطقه لفور در سطح شهرستان اشاره کرد و با اشاره به اینکه این بنر‌های تقدیر باید در درب ادارات بیان‌ شده و یا سطح شهر نصب می‌شد، خاطر‌نشان کرد: نصب بنر در جنب فرمانداری شهرستان سوادکوه با وجود عدم حضور فرماندار در آن جلسه و نصب بنر مشابه در 50 متری این بنر در مکان شهدای گمنام، دارای پیام سیاسی است و کسانی که در انتخابات از مردم ضربه خوردند، امروز عقده‌گشایی می‌کنند.

فرماندار سوادکوه‌شمالی با اشاره به اینکه در ساعت‌های مختلف پیگیر هماهنگی با نصب‌کنندگان این بنر بودیم ولی صاحب این بنر را برای جمع‌آوری بنر پیدا نکردیم و به‌عنوان فرماندار حق دارم که درباره دیوار فرمانداری تصمیم بگیرم، اظهار‌ کرد: در دیدار با چهار نفر از افرادی که پیگیر موضوع جمع‌آوری بنر بودند، اظهار کردم که اتهام «ولنگاری فرهنگی» برای مردم شیر‌گاه باعث اعتراض بسیاری از مردم شد و برخی می‌خواهند از پوشش نماز جمعه برای فرماندار درد‌سر ایجاد کنند؛ هیچ چشم‌داشتی به میز فرمانداری ندارم و برای کاهش خود‌سری‌ها در شهرستان مقاومت می‌کنم.

منصوریان با اعلام اینکه چرا افرادی که اقدام به تهیه و نصب بنر کردند، جرأت درج نامی از خود نداشتند و چرا قانون مربوط به نصب بنر و بررسی محتوا انجام نشد، گفت: اصطلاح «آتش به اختیار» مقام معظم رهبری حرمت دارد و نباید برخی‌ها از آن برای اهداف شخصی و سیاسی بهره‌برداری کنند و مقام معظم رهبری، علمای فرهنگی و دانشمندان را در این فرا‌خوانی به اقدام در برابر انحراف فرهنگی دعوت کردند.

* مظلومیت فرمان «آتش به اختیار» در نصب و جمع‌آوری یک بنر 7 متری در شیر‌گاه

«آتش به اختیار» از کلید‌واژه‌هایی است که می‌تواند تحول فرهنگی را در حوزه‌های مختلف به همراه داشته باشد و دست‌یابی به این هدف مهم با توجه لازم به زمینه‌های مختلف و افراد متعهد و کاردان به‌دست می‌آید.

رخداد سیاسی و فرهنگی شیر‌گاه می‌تواند نمونه کوچک مناسبی برای تبیین و ارزیابی موضوع «آتش به اختیار» باشد.

تشکیل جلسه برای بررسی موضوع‌های فرهنگی، عمرانی و خدماتی و اجرایی‌شدن برخی از مصوبات آن و نصب بنر برای تقدیر از دست‌اندر‌کار‌ان این موضوع، اقدام مناسبی است که توسط برخی از علاقه‌مندان انجام شد ولی از حدود 10 بنر در سطح شهرستان سوادکوه‌شمالی، یکی از این بنر‌ها که در جنب فرمانداری شهرستان سوادکوه‌شمالی نصب شد و با کش و قوس‌هایی با فرمان فرماندار جمع‌آوری شد و با واکنش‌هایی روبه‌رو شد و در بیانیه‌ای که در ستاد نماز جمعه شیر‌گاه هم قرائت شد به فرصت‌دهی به استاندار برای تغییر فرماندار تأکید شده است.

 دفاع نامناسب از یک گفتمان و موضوع، به بی‌انصافی درباره آن منجر می‌شود و به کار‌بردن اصطلاح «آتش به اختیار» برای فراز و نشیب‌های به وجود‌آمده درباره نصب و جمع‌آوری بنر شیر‌گاه در گروه‌های مجازی تقدیر از فعالیت‌های انجام‌شده در چار‌چوب تعریف و شاخص‌های «آتش به اختیار» نیست و استفاده از آن در این موضوع ساده‌انگاری اصطلاح عمیق و کار‌گشای «آتش به اختیار» است.

فرماندار شهرستان به‌عنوان بالا‌ترین مسؤول اجرایی شهرستان باید نماد متانت و محل جذب افراد فعال و متعهد از جریان‌های مختلف سیاسی و فرهنگی و اجتماعی که چارچوب‌های قانون را رعایت می‌کنند، باشد و سیاسی‌کردن فعالیت‌ها و تقسیم افراد به رأی‌دهندگان به رئیس جمهور منتخب و دیگران و عصبانیت و پرخاش‌گری، دور از شأن فرماندار است.

فرمان «آتش به اختیار» در موضوع نصب و جمع‌آوری بنر موصوف در شیر‌گاه مظلوم واقع شد و علاقه‌مندان به این گفتمان تلاش خود را برای تعریف و اجرای فعالیت‌های تأثیر‌گذار فرهنگی و اجتماعی و دوری از سیاسی‌کردن آن و جدا‌کردن دوستان سیاسی غیرهمراه با دشمنان حقیقی صرف کنند و در استفاده از اصطلاحات عمیق به ساده‌انگاری و پاک‌کردن صورت مسئله نپردازند.

گزارش از عمران اکبرنژاد