بهره‌مندی 410 هزار خانوار مازندرانی از گاز خط لوله دامغان ـ ساری/ افتتاح طرح گازرسانی به شهر کیاسر در هفته دولت
پروژه خط انتقال لوله گاز از دامغان به ساری در پی بدعهدی ترکمنستان در انتقال گاز به ایران در زمستان سال 68 آغاز شده است.

مازندران که در انتهای خط لوله گاز کشور قرار دارد همواره در سرمای فصل زمستان با مشکل قطعی گاز مواجه بوده است مسؤولان امر بر آن شدند تا با انتقال گاز عسلویه به مازندران مشکل مشترکان گاز استان‌های شمالی و مازندران در زمستان برای همیشه حل کنند تا پایداری گاز در شبکه‌ها همواره جریان داشته باشد.

این طرح که تا سال 93 فقط 20 درصد پیشرفت داشت پس از پیگیری‌ها و اهتمام ویژه وزارت نفت، شرکت ملی گاز ایران و استان در عرض سه سال و در سال 96 محقق شده است.

با راه‌اندازی این خط لوله دو شهر فریم و کیاسر و همچنین 160 روستا در بخش‌های چهاردانگه و دودانگه ساری هم گازدار می‌شوند.

افتتاح این خط لوله که روزانه 40 میلیون مترمکعب گاز را در لوله جریان می‌دهد علاوه بر پایداری گاز در شبکه‌های خانگی 13 میلیون متر مکعب گاز کارخانه‌های سیمان، صنایع چوب و نیروگاه نکا را هم تامین می‌کند.

برای این پروژه خط انتقال گاز 820 میلیارد تومان هزینه شد که در پی آن تعداد 410 هزار خانوار مازندرانی از نعمت گاز برخوردار می‌شوند.

قول مسؤولان وزارت نیرو و شرکت ملی گاز محقق شد و مراسم افتتاح و بهربرداری از این پروژه در روز دهم مرداد ماه در هتل بادله ساری با حضور وزیر نفت و مسوولان کشوری و استانی برگزار شده است.

محمد اسماعیل ابراهیم‌زاده مدیرعامل شرکت گاز مازندران یکی از مزیت‌های جانبی این طرح را گازرسانی به 2 شهر کیاسر و فریم در شهرستان ساری و 160 روستای بخش‌های چهاردانگه و دودانگه این شهرستان اعلام کرده  و گفته است: با جریان روزانه 40 میلیون متر مکعب گاز در خط لوله 42 اینچ دامغان ـ ساری، علاوه ایجاد پایداری در شبکه گاز خانگی، 13 میلیون متر مکعب گاز مورد نیاز کارخانه‌های سیمان، صنایع چوب و کاغذ و نیروگاه نکا به عنوان واحدهای صنعتی مهم استان تامین و گاز مورد نیاز برای یک واحد پتروشیمی نیز ذخیره می‌شود.

ابراهیم‌زاده بیان می‌کند: با جریان یافتن گاز در خط لوله دامغان ـ ساری و گازدار شدن بیش از 100 هزار واحد مسکونی بخش‌های دودانگه و چهاردانگه در واقع انقلابی در حفاظت از عرصه‌های طبیعی و جنگلی محسوب می‌شود و با گازرسانی به شهر کیاسر و بیش از 95 روستای این بخش،استفاده از سوخت فسیلی به‌ویژه چوب و هیزم جنگلی از بین می‌رود.

وی افزود: به پشتوانه عملیاتی‌شدن و عبور خط 42 اینچ دامغان ـ ساری از این بخش، در حال حاضر شرکت گاز مازندران چندین پیمانکار را برای لوله‌گذاری در روستاها این منطقه انتخاب کرده که مشغول کار هستند و شهر کیاسر در هفته دولت از نعمت گاز بهره‌مند می‌شود.

خط لوله انتقال گاز قوش ـ دامغان ـ کیاسر ـ ساری ـ نکا با تلاش مسؤولان وزارت نیرو، شرکت ملی گاز ایران و مازندران به بهره‌برداری رسیده که مشکل قطعی و کمبود فشار گاز در استان‌های شمالی به ویژه مازندران با این طرح برطرف می‌شود.