لزوم بهنگام شدن نسبت به ايمن‌سازي اطلاعات در رايانه‌ها
به گزارش روابط عمومي سازمان فناوري اطلاعات و آمار شهرداري ساري، مهندس علي‌اصغر اباذري طي گفت‌وگويي با بيان اينكه امروزه امنيت فضاي ديجيتال وجه تازه‌اي از امنيت ملي هر كشور را به تصوير مي‌كشد، اظهار كرد: امنيت اطلاعات در محيط‌هاي مجازي همواره به‌عنوان يكي از زيرساخت‌ها و الزامات اساسي در كاربري توسعه‌اي و فراگير از ICT مورد تأكيد قرار گرفته است.

وي با عنوان اينكه امنيت اطلاعات در سيستم‌هاي كامپيوتري به‌عنوان يكي از مسائل مهم مطرح است و بايد به مقوله امنيت اطلاعات نه به‌عنوان يك محصول بلكه به‌عنوان يك فرآيند نگاه شود، افزود: بدون شك اطلاع‌رساني در رابطه با تهديدات، حملات و نحوه برخورد با آنان، داراي جايگاهي خاص در فرآيند ايمن‌سازي اطلاعات بوده و لازم است همواره نسبت به آخرين اطلاعات موجود در اين زمينه خود را بهنگام كنيم.

مدير حراست سازمان فناوري اطلاعات و آمار شهرداري ساري با اعلام اينكه سعي شود براي استفاده از اطلاعات موجود بر روي دستگاه‌هاي قابل حمل همواره از رمزهاي عبور استفاده شود، بيان كرد: در زمان وارد كردن رمز عبور، گزينه‌هايي را انتخاب نكنيد كه به كامپيوتر امكان به‌خاطر سپردن رمزهاي عبور را بدهد و همچنين از رمزهاي عبوري كه امكان تشخيص آسان آن براي افراد غيرمجاز وجود دارد، استفاده نكنيد.

مهندس اباذري با عنوان اينكه از امكانات و دستگاه‌هاي متعددي به‌منظور ذخيره‌سازي داده مي‌توان استفاده كرد كه در اين ميان ديسك‌هاي فشردهCD ، DVD و يا ديسك‌هاي قابل حمل پيشنهاد مي‌شود، تصريح كرد: اطلاعات موجود بر روي دستگاه‌هاي قابل حمل (نظير كامپيوترهاي Note book) بر روي رسانه‌هاي ذخيره‌سازي قابل حمل و در مكان‌هاي متفاوت، ذخيره و نگهداري شود.

وي ادامه داد: بدين ترتيب در صورت سرقت و يا خرابي كامپيوتر، امكان دستيابي و استفاده از داده‌ها همچنان وجود خواهد داشت، مكان نگهداري داده‌ها بايد داراي شرايط مطلوب امنيتي باشد.

مدير حراست سازمان فناوري اطلاعات و آمار شهرداري ساري با اشاره به اينكه با رمزنگاري فايل‌ها، صرفاً افراد مجاز قادر به دستيابي و مشاهده اطلاعات خواهند بود، اضافه كرد: در صورتي كه افراد غيرمجاز امكان دستيابي به داده‌ها را پيدا كنند، قادر به مشاهده اطلاعات نخواهند بود؛ در زمان رمزنگاري اطلاعات بايد تمهيدات لازم در خصوص حفاظت و به‌خاطر سپردن رمزهاي عبور اتخاذ شود.

مهندس اباذري افزود: حفاظت كامپيوترهاي قابل حمل در مقابل ويروس‌ها، نظير حفاظت ساير كامپيوترها بوده و بايد همواره از بهنگام بودن اين نوع برنامه‌ها، اطمينان حاصل كرد.

وي همچنين خاطرنشان كرد: در صورت استفاده از شبكه‌هاي متعدد، ضرورت استفاده از فايروال‌ها مضاعف مي‌شود، با استفاده از فايروال‌ها حفاظت لازم و پيشگيري اوليه در خصوص دستيابي به سيستم توسط افراد غيرمجاز انجام خواهد شد.

مدير حراست سازمان فناوري اطلاعات و آمار شهرداري ساري با عنوان اينكه از هر نوع داده ارزشمند موجود بر روي يك كامپيوتر بايد Back up گرفته و آنها را ذخيره كرد، تأكيد كرد: بدين ترتيب در صورتي كه كامپيوتر سرقت و يا با مشكل مواجه شود، امكان دستيابي به اطلاعات در معرض تهديد وجود خواهد داشت.

مهندس اباذري با اشاره به اينكه رمزهاي عبور، روشي به‌منظور تاييد كاربران بوده و تنها حفاظ موجود بين كاربر و اطلاعات موجود بر روي يك كامپيوتر است، گفت: مهاجمان با استفاده از برنامه‌هاي متعدد نرم‌افزاري، قادر به حدس رمزهاي عبور و يا اصطلاحاً Crack كردن آنان هستند؛ با انتخاب مناسب رمزهاي عبور و نگهداري آنان، امكان حدس آنان مشكل و بالطبع افراد غيرمجاز قادر به دستيابي اطلاعات شخصي شما نخواهند بود.

وي با اشاره به اينكه يكي از بهترين روش‌هاي حفاظت از اطلاعات، حصول اطمينان از اين موضوع است كه صرفاً افراد مجاز قادر به دستيابي به اطلاعات است، عنوان كرد: فرآيند تاييد هويت و اعتبار كاربران در دنياي مجازي شرايط و ويژگي‌هاي خاص خود را داشته و شايد بتوان ادعا كرد كه اين موضوع به مراتب پيچيده‌تر از دنياي غيرمجازي است؛ در صورتي كه شما رمزهاي عبور را به‌درستي انتخاب نكرده و يا از آنان به درستي مراقبت نكنيد، قطعاً ظرفيت فوق جايگاه و كارايي واقعي خود را از دست خواهد داد.