یک بام و دوهوای نمایندگان مازندران برای انتخاب مهدی عبوری
گمانه زني هايي كه نشان دهنده اجماع حداكثري بر روي 2 گزينه خاص است كه از ميان آنها مي توان به کریمی مله و مهدی عبوری مي باشد اشاره كرد.

اين كه وجه مشترك عمده اين گمانه زني ها بومي بودن كانديداهاي پست استانداري مازندران است مي تواند به عنوان يك نقطه قوت در نظر گرفته شود اما به نظر مي رسد آنچه در انتخاب استاندار مازندران ميتواند در كنار نظر دولتمردان و وزير كشور تاثيرگذار باشد؛ ديدگاه مجمع نمايندگان نسبت به آينده مديريت اين استان باشد. 

 اگرچه يكي از نكات مهم در انتخاب استاندار مازندران اجماع مجمع نمايندگان بر روي يك گزينه نهايي است اما آنچه كه هميشه دغدغه مهم اين استان بوده وجود نگاه توسعه گرايانه در مديريت ارشد استان براي همه مناطق و شهرستان هاي مازندران پهناور است.

اين كه مجمع نمايندگان خواه ناخواه بر روي يك گزينه اجماع خواهد كرد پديده اي دور از انتظار و تجربه نيست اما اين كه نمايندگان نگاه سهم خواهانه از استاندار آينده مازندران نداشته باشند موضوعي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد. آن چه كه در سرنوشت آينده مازندران  پهناور تاثير گذار است برخورداري از استانداري بومي، توسعه نگر و داراي نگاه يكسان براي رفع محروميت از همه مناطق اين استان مي باشد. 

بهرحال قطار دولت دوازدهم از پیچ معرفی کابینه گذشت و حالا نوبت عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور است که نشان دهد چقدر در راستای تحقق وعده ها حسن روحانی حرکت می کند. بزرگترین آزمون پیش روی او انتخاب استانداران است و این طور که به نظر می رسد آقای وزیر در دولت جدید بیش از قبل با خط فکری حامی رئیس جمهور همراه است.

عده ای از نمایندگان نظرات مختلفی در مورد انتخاب استاندار آینده مطرح می کنند اما اکثریت به اتفاق عقیده دارند که ربیع فلاح باید برود .

آنچه انتخاب استاندار را برای مجمع مشکل می کند آینده سیاسی این افراد و انتخابات ریاست جمهوری 1400 است.

این  افراد هرچند بر روی گزینه مورد پسند تشکل ها و احزاب ( مهدی عبوری ) حرف و حدیث و مطالبات جدی و مخالفت دارند  نمی خواهند مخالفت جدی خود را بدلیل منافع مردم و تضاد یا زوایه با وی در بحث تقسیم بودجه و النهایه در انتخابات بعدی مجلس شورای ا سلامی موضع بگیرند و سعی می کنند سکوت یا نظر بینابین مطرح کنند.

یکی از مواردی که این مجمع بر روی گزینه نهایی اجماع خواهد کرد آینده سیاسی انتخابات ریاست جمهوری است.

آنچه از فرایند انتخاب وزرا به وضوح می توان مشاهده کرد انتخاب وزرا از طیف اعتدالیون و گاها افراد اصلاح طلب یا اصولگرای معتدل است و این مجمع برای هماهنگ شدن با وزرا سعی می کنند افراد معتدل را به دولت معرفی نمایند و سعی می کنند بر روی گزینه ای بنام مهدی عبوری به اجماع برسند.

از آنجایی که مهدی عبوری ارتباط نزدیکی با علی لاریجانی دارد انتخاب مهدی عبوری در آینده سیاسی علی لاریجانی می تواند تاثیر گذار باشد اما چهره های مانند محمدجواد ظریف، اسحاق جهانگیری، قاضی زاده هاشمی و علی اکبر ولایتی، علی مطهری، مسعود پزشکیان و ... دهها چهره دیگر ممکن است در سال 1400 وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری شوند و علی لاریجانی 64 ساله در آن زمان، باید به گونه ای تمامی این مهره ها را راضی به کناره گیری یا عدم ورود به رقابت های ریاست جمهوری کند.

طیفی از اتفاقات، شانس ها و تحولات سیاسی ممکن است به نفع یا زیان لاریجانی تمام شوند. شاید اگر نظام پارلمانی جایگزین ریاستی می شد، لاریجانی که از قدرت چانه زنی و لابی گری قدرتمندی برخوردار است، می توانست نخست وزیری را تجربه کند ولی هیجان انتخابات ریاست جمهوری و رای مستقیم گرفتن از مردم، جذابیت های خاص خود را دارد که اکثر شخصیت های سیاسی علاقه مند به تجربه چنین رقابت هایی در زندگی سیاسی خود هستند. به هر حال مسیری که علی لاریجانی در سال های اخیر طی کرده به رفتارهای سیاسی حسن روحانی مشابهت بیشتری دارد و هدف نیز می تواند پاستور باشد.

لاریجانی بعد از دولت نهم و دهم احمدی نژاد نیاز داشت یک دوره، جامعه ایران به سیاستمدارانی نظیر ناطق نوری، محمدرضا باهنر، علی اکبر ولایتی، محمود احمدی نژاد و حسن روحانی عادت کند و خو بگیرد تا راه برای انتخابات 14٠٠ هموار شود. اتحاد حسن روحانی و علی لاریجانی بی‌شک تا دوره‌های بعدی هم رقم خواهد خورد. اگر چه روحانی مجدداً بر منصب ریاست جمهور دست یافت گزینه اصلی ریاست جمهوری وی برای 14٠٠ علی لاریجانی خواهد بود نه اسحاق جهانگیری!

بدون شک مجمع نمایندگان در انتخاب استاندار به این دیدگاه هم اشرافیت کلی خواهد داشت و این موارد را رعایت خواهد کرد.