هدایت اجباری تحصیلی و خط کشیدن بر رویاهای کودکانه
 
کد خبر : 17067 ----- 1396/5/23
هدایت تحصیلی، طرحی که است که دانش‌آموزان با انتخاب آینده تحصیلی، شغلی و اجتماعی دانش‌آموز را رقم می‌زند به همین دلیل از اهمیت بسزایی برخوردار است.

این طرح تا آنجایی‌که مخالف نگاه سنتی جامعه عمل کند و از تراکم گرایش‌ها به رشته‌های خاص مانند پزشکی کم کند توجهات را به هنرستان و رشته‌های کارساز فنی جلب کند و همسو با نیاز های شغلی جامعه باشد، واقعاً طرح قابل تحسینی است اما  در حال حاضر اشکالات فراوانی هم دارد.

از جمله این مشکلات در این طرح؛ هدایت اجباری دانش‌آموزان اقشار کم‌درآمد جامعه به سمت رشته‌های فنی‌و‌حرفه‌ای و کارو دانش است که این نیز اشکال بزرگی برای طرحی که هدفش از بین بردن نابرابری‌های اجتماعی بوده، است.

این نوع هدایت می‌تواند پایانی بر رویاهای کودکانه دانش‌آموزان و  تصور شیرین آنان از آینده به واسطه ادامه تحصیل در رشته‌های نظری برای خود متصور شده‌اند باشد.

*هیچ فرقی در هدایت تحصیلی بین خانواده دارا و ندار وجود ندارد

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش مازندران در این‌باره اظهار کرد: هدایت تحصیلی برای همه دانش‌آموزان پایه نهم یکسان بوده و هر دانش‌آموزی براساس استعداد، علاقه، توانایی، نیاز جامعه و امکانات جامعه هدایت تحصیلی می‌شود.

اسفندیار نظری با بیان اینکه هیچ فرقی در هدایت تحصیلی بین خانواده دارا و ندار وجود ندارد، اضافه کرد: این طرح برای همه دانش‌آموز یکسان است هر دانش‌آموزی براساس عملکرد مشاوره‌ای، تحصیلی و ظرفیت شهرستان و مناطق به سه شاخه نظری، فنی و حرفه‌ای و کار و دانش هدایت می‌شود.

وی تصریح کرد: هر دانش‌آموز حق دارد براساس انتخاب آزادانه و آگاهانه به شاخه و رشته مورد هدایت شود.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش مازندران در پایان خاطرنشان کرد: این مسأله که خانواده‌های ثروتمندان به رشته‌های بهتر و خانواده کم درآمد به اجبار هدایت تحصیلی می‌شود کذب محض است.

امیدواریم  دانش‌آموزان با انتخاب درست در حسرت انتخاب رشته نباشند؛ چرا که حسرت و ای کاش‌ها دیگر فایده‌ای ندارد.
استفاده از اين خبر فقط با ذكر نام صدای شمال مجاز مي باشد .